Kamil Bazelak zapalił znicze na grobach pomordowanych Polaków w Gałkowie Małym

Były strongman i zawodnik MMA zawitał do miejscowości Gałków Mały, gdzie w lesie znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy, ktorzy zginęli w Bitwie Łódzkiej. Bazelak zapalił znicze na grobach niemieckich i rosyjskich żołnierzy upamiętniając setną rocznicę ich śmierci.

– W tych grobach leży wielu Polaków siłą wcielanych do wojska – powiedział Kamil Bazelak – W dniu 23 listopada 1914 roku zginął tutaj cały 2 batalion 23 Pułku Syberyjskiego, który w ramach uzupełnień otrzymywał mieszkańców Mazowsza i Warszawy wcielonych do armii carskiej. Z kolei w siłach niemieckich znajdował się Korpus Posen, w którego skład wchodziło 23 tysiące Polaków, w tym wielu Łodzian.

Rosjanie okopali się w lesie, gdzie do dzisiaj widoczne są zarysy okopów. Mający trzykrotną przewagę Niemcy otoczyli Rosjan i wymordowali wszystkich w okopach. Polegli wszyscy żołnierze 2 Batalionu 23 Pułku Syberyjskiego, w którego składzie zginęło bardzo wielu Polaków. Dlatego też w dzień tej tragedii postanowiłem upamiętnić ten fakt zniczami zarówno na grobach niemieckich, jak i rosyjskich żołnierzy, wśród, których leży tylu Polaków – powiedział Kamil Bazelak